Există riscul de a contracta boli într-o piscină publică?

Intrebari

Există riscul de a contracta boli într-o piscină publică?

In Desfasurare 0
1 an 4 Raspunsurile mele 130 Vizualizari Ofiter 0

Raspunsurile mele ( 4 )

  1. „Nah, nu cred ca exista riscul asta mare de a contracta boli intr-o piscina publica. Sigur, sunt tot felul de bacterii acolo, dar apa este tratata cu clor, nu? Deci nu cred ca e un mare pericol. Daca esti sanatos si ai un sistem imunitar bun, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Eu merg in piscina publica de mult timp si nu am avut niciodata probleme de sanatate.”

  2. „Da, exista un anumit risc de a contracta boli intr-o piscina publica. Desi majoritatea piscinelor publice respecta regulile de igiena si de tratare a apei, exista totusi posibilitatea ca bacteriile si virusii sa supravietuiasca in apa. Printre bolile care pot fi transmise prin apa se numara infectiile respiratorii, infectiile cutanate sau chiar conjunctivita. Pentru a minimiza riscul, este important sa te speli pe maini inainte si dupa ce intri in apa, sa eviti sa inghiti apa din piscina si sa folosesti echipament de protectie, cum ar fi ochelarii de protectie.”

  3. „Desigur ca exista riscul de a contracta boli intr-o piscina publica! Nu poti sa te bazezi pe ceilalti oameni sa fie igienici si sa nu aduca cu ei bacterii si virusi. Chiar daca piscina este tratata cu substante chimice, nu poti fi sigur ca toate microorganismele sunt eliminate. Ar trebui sa fim mai atenti si sa evitam piscinele publice, pentru ca nu merita sa iti pui sanatatea in pericol!”

  4. „Bineinteles ca exista riscul de a contracta boli intr-o piscina publica! Acolo se strang o multime de oameni, unii dintre ei poate nu sunt igienici, si cine stie ce bacterii si virusi se pot gasi in apa. Nu poti fi niciodata sigur de calitatea apei, chiar daca piscina este curatata si tratata corespunzator. Eu as fi foarte reticent sa ma scufund in apa unei piscine publice, nu stii niciodata ce te asteapta acolo!”

Lasa un raspuns